W dniu 10.11.2023 uczniowie klas III a, IIIb, IIIc oraz kilka osób z V a, V c i VI b Zespołu Szkół w Krasnobrodzie udali się na całodniową wycieczkę do Sandomierza i Nowej Dęby. Pierwszym punktem tej wycieczki Sandomierz. Odwiedziliśmy zamek królewski, gdzie odbyła się lekcja muzealna.

Zwiedziliśmy zakamarki zamku, mogliśmy się przekonać, że nawet moda może być w służbie wolności. Uczniowie dowiedzieli się, co to była żałoba narodowa. W muzeum uczestniczyliśmy w warsztatach tworzenia biżuterii.
Następnym punktem wycieczki było Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych. Dzieci mogły zobaczyć tysiące ręcznie wyprodukowanych bombek oraz setki niesamowitych eksponatów w galeriach. Pod opieką przewodnika uczniowie oglądali stanowiska z choinkami i bombkami z różnych części świata i epok (styl amerykański, wiktoriański, francuski, norweski, staropolski). Obejrzeli również cały proces wyrobu ozdób choinkowych, w czasie którego pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło, a następnie wydmuchiwał okrągłe bańki. W dalszym etapie zwiedzania dzieci mogły poobserwować pracę pań, które ręczne zdobiły bombki. Przekonały się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu, ale też ogromnej cierpliwości. Atrakcyjnym punktem wycieczki były drugie tego dnia warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Był też czas na zakupowe szaleństwo.
Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik otrzymał dwie bombki: jedną własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów oraz drugą – z własnym imieniem. Ozdobią one świąteczne choinki dzieci. Organizatorem i kierownikiem wycieczki był pan Sławomir Radliński. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Marzena Jabłońska, Justyna Kwaśniewska i Agnieszka Kostrubiec. Nie sposób nie wspomnieć też o Panu pilocie licencjonowanym przewodniku Ryszardzie Lisickim, który dzieląc się swoją ogromną wiedzą bardzo umilił nam podróż autokarem. Dzięki panu Ryszardowi poznaliśmy nie tylko historię miasta Sandomierz i Fabryki Bombek Choinkowych w Nowej Dębie, ale też wiele innych ciekawostek na temat wszystkich miejscowości, które mijaliśmy po drodze- także o Puszczy Solskiej i Roztoczu.
Dziękujemy też panu kierowcy Zbigniewowi za bezpieczną podróż w miłej atmosferze.
Teraz z niecierpliwością czekamy na święta, by ozdobić nasze choinki.

Agnieszka Kostrubiec

Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...
Wycieczka do Sa...