Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Zespół Szkół w Krasnobrodzie

22 - 440 Krasnobród, ul. Lelewela 37

Dnia 12 czerwca obchodziliśmy drugą edycję Dnia Europy będącego efektem programu edukacyjnego Nasza Europa.

Głównym założeniem tego projektu jest propagowanie idei integracji europejskiej oraz patriotyzmu do naszej ojczyzny Polski, by uczniowie czuli się Europejczykami, ale aby wiedzieli co nas odróżnia od innych narodów i co możemy wnieść z naszego dziedzictwa kulturowego do wspólnoty państw europejskich.

W tym roku szkolnym, z racji przypadającego jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości tegoroczne obchody Dnia Europy przebiegały pod hasłem: '' I LOVE Poland.''. Od tego roku szkolnego program Nasza Europa uzyskał honorowy patronat prof. Mirosława Piotrowskiego - posła do Parlamentu Europejskiego znanego ze swojej aktywnej działalności w obronie chrześcijańskiej Europy w kraju i za granicą. Pośród zaproszonych gości swoją obecnością uraczył nas asystent pana prof. Piotrowskiego: pan Zbigniew Lewandowski. Wzorem roku ubiegłego zaprosiliśmy na nasze świętowanie również gości reprezentujących inne kraje europejskie. Odwiedzili nas mieszkanka naszego miasta, pochodząca z Francji, Cendrin Cios-Mairot oraz Gyorgy Lakatos i siostra Virag Kovac pochodzący z Węgier. Punktem programu był szkolny talk-show, podczas którego uczniowie naszego liceum zadawali pytania naszym gościom. Dowiedzieliśmy się, co najbardziej podoba im się w naszym kraju, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy naszymi krajami. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że to co wyróżnia Polskę wśród innych narodów, to silna rodzina i wiara, gościnność i otwartość Polaków oraz smaczna kuchnia. Łączy nas niewątpliwie wspólna tradycja, która też bazuje na chrześcijaństwie. Niestety, jak powiedziała nam Cendrin, jej kraj obecnie boryka się z kryzysem takich wartości jak wiara i rodzina. Cendrin zaprezentowała nam także to, co z czego słynie Francja: francuskie wino, sery, bagietkę oraz francuskie perfumy. Nasi węgierscy goście sprawili nam niespodziankę śpiewając ludowe przyśpiewki. Siostra Virag zachwyciła nas wszystkich pięknym śpiewem. Dowiedzieliśmy się, że Węgrzy śpiewają piosenki radosne, kiedy doskwiera im smutek, a smutne, kiedy są radośni. To co łączy Polaków z Węgrami, to także wyjątkowa zdolność do narzekania. Wszyscy z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści naszych gości.

Do Dnia Europy uczniowie naszej szkoły przygotowywali się dłuższy czas angażując się tak zespołowo jak i indywidualnie. W ramach konkursu każda z klas ( IV - gimnazjum ) przygotowała plakat przedstawiający wylosowany przez klasę region Polski. Jury w składzie, którego byli nasi goście jak też nauczyciele języka angielskiego – Magdalena Flis i Dominik Flis – dokonało wyboru najlepszych plakatów. A oto wyniki konkursu:

 • I miejsce: Va - Wielkopolska oraz VII c - Masuria -Mazury
 • II miejsce: III b - Silesia - Śląsk oraz III d - Kujawy
 • III miejsce: VII b - Świętokrzyskie oraz IV c - Mazovia - Mazowsze

Kolejną częścią naszego świętowania był międzyklasowy quiz o Polsce w języku angielskim podzielony na dwie kategorie wiekowe : klasy IV - VI oraz klasy VII - III gimnazjum. Pytania konkursowe dotyczyły podstawowych wiadomości z zakresu historii Polski, jej geografii, literatury, kultury i sztuki, sportu a także kuchni Polskiej. W quizie brały udział trzyosobowe drużyny reprezentujące poszczególne klasy. Był to jednocześnie pierwszy etap konkursu o Polsce w języku angielskim. Autorami pytań są nauczyciele języka angielskiego w naszej szkole: Magdalena Flis, Marzena Kałuża, Beata Pliżga, Marzena Teterycz w klasach starszych oraz Joanna Szykuła i Dominik Flis, którzy także byli jego organizatorami w tych klasach. Nad organizacją i przebiegiem quizu w klasach starszych czuwali Marzena Kałuża oraz Magdalena Flis. W organizację konkursu w klasach starszych włączyli się także nauczyciele, którzy brali udział w projekcie POWERS: Rozwój kompetencji nauczycieli inwestycją w przyszłość naszego regionu : Alicja Pomaniec i Marek Pawluk. Dekorację przygotowały: Marzena Kuniec i Halina Gontarz. W kategorii klas młodszych w organizację konkursu włączyli się uczniowie klas V - uczestnicy zajęć dodatkowych rozwijających kompetencje kluczowe z języka angielskiego: Podwyższenie Kompetencji – kluczem do lepszego startu w przyszłość jakie odbywały się w naszej szkole w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014- 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

A oto wyniki quizu:

Klasy IV - VI :

 • I miejsce: VIa i Va
 • II miejsce: VI b
 • III miejsce: IVc, IVa, Vb

Klasy VII - III gimnazjum:

 • I miejsce: IIId i IIa
 • II miejsce: IIIb
 • III miejsce: IIc i IIIc

Wszystkie drużyny wykazały się dużą wiedzą i przygotowaniem, a kibicujący im uczniowie oglądający quiz mogli także sprawdzić swoją wiedzę o Polsce, a także umiejętności językowe. Kolejny, etap powiatowy, odbędzie się jesienią 2018 r. Wezmą w nim udział dwie zwycięskie drużyny z każdej zgłoszonej szkoły.

Podczas Dnia Europy mogliśmy także posłuchać popularnych utworów w językach obcych, głównie w języku angielskim, ale także francuskim w wykonaniu naszych uczniów w ramach Konkursu Piosenek Obcojęzycznych. Konkurs ten także podzielony był na dwie kategorie wiekowe: IV - VI oraz VII - III gimnazjum. Mogliśmy wysłuchać zarówno dawnych lecz wciąż śpiewanych szlagierów tj. ,,Yesterday'' grupy the Beatles, ,,Eternal Flame'' the Bangles, ,,I have a dream'' niezapomnianej Abby ,,What's up'' 4 NON Blonds , ,,Zombie'' grupy the Cranberries czy też współczesnych przebojów Adele, ,,Havana'' Camili Cabello, ,,Europe's sky'' Alexandra Rybaka, ,,Somewhere only we know'' Keanu ,,If I ain't got you'' Alici Keys oraz francuskiej piosenki ,,Derniere Danse'' Indili. Wykonanie utworów oceniało jury w składzie: Magdalena Flis - nauczycielka języka angielskiego, Cendrin Cios- Mairot - gość oraz siostra Virag Kovac - gość oraz z-ca dyrektora naszej szkoły - Krystyna Czapla.

Jury wyłoniło zwycięzców i przyznało następujące miejsca:

Klasy IV - VI:

 • I miejsce: Weronika Osuch - Vb oraz Wiktoria Bukała - VI b
 • II miejsce: duet Weronika Roczkowska i Kinga Pasieczna - IV a
 • III miejsce: Marianna Sachajko - IVb
 • wyróżnienie: trio w składzie : Kinga Majdanik, Wiktoria Działa, Karolina Lalik - VIb

Klasy VII - III gimnazjum:

 • I miejsce: Gabriela Dobek - III b oraz Klaudia Gancarz - III a
 • II miejsce: Dominika Radlińska - II a oraz Eryk Cybulski - III a
 • III miejsce: Alicja Kałuża, Gabriela Szpyra - III b oraz Dominika Koperwas - III a

Dzień ten był dla nas wszystkim pełen radości i emocji. Nasi goście byli pod wrażeniem naszej szkoły, zarówno organizacji takiego wyjątkowego dnia jak i całej społeczności szkolnej. To co ujęło ich w naszym Zespole to bardzo ciepła i rodzinna atmosfera, wspaniałe przygotowanie i liczne talenty naszych uczniów. Mamy nadzieję, że idea programu Nasza Europa i organizacja takiego święta jakim jest Dzień Europy wejdzie na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń angażując dzieci i młodzież, poszerzając ich zainteresowania, a także mobilizując do nauki języków obcych i poznawania innych krajów Europy. Liczymy też, że spotkania w europejskim gronie, uwrażliwią uczniów na ideę prawdziwej jedności i patriotyzmu dostrzegając to, co nas różni, a co pozwala budować poczucie jedności.

Marzena Kałuża

Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy
Dzień Europy

© 2019 Zespół Szkół w Krasnobrodzie